جشنواره آیات فارس

میزبانی سومین حرم ازجشنواره ملی هنرهای نمایشی«آیات» و یادواره شهدای قرآنی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، اصغر امیرنیا مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری جشنواره ملی هنرهای نمایشی «آیات» به میزبانی سومین حرم اهل بیت(ع) خبر داد؛ امیرنیا درخصوص جشنواره ملی هنرهای نمایشی «آیات» عنوان کرد: برای این جشنواره آنچه در نظر گرفته شده برگزاری دوسالانه این رویداد قرآنی است.

اصغر امیرنیا در نشستی پیرامون برگزاری هفته قرآن و عترت فارس و جشنواره ملی هنرهای نمایشی «آیات»  گفت: از آنجا که فعالیت های قرآنی در عرصه های مختلف دارای ظرفیت های بسیار بالایی است؛ در معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد طراحی هایی انجام گرفته که افزون بر یاری به موسسه ها برای کارهای آموزشی، تبلیغی و ترویجی، فعالیت هایی برای استانها برنامه ریزی و تعریف شود تا بر اساس آن علاوه بر اینکه از توانمندی همه استانها بهره مند شویم، خود استانها هم بتوانند به سطحی از بلوغ برسند و فعالیتها را سامان دهند.

وی با توجه به آنچه یاد کرد افزود: سه برنامه اصلی تدوین شده که در حوزه تبلیغ و ترویج قرآن و عترت می گنجد؛ از جمله جشن رمضان که جنبه دستاوردی دارد.

امیرنیا ادامه داد: هر فعالیتی که طی یکسال گذشته انجام شده به همراه برگزاری نمایشگاه ها نیازهایی که در عرصه قرآن و عترت هست را برای مردم اعم از قرآن، کتاب و آنچه در حوزه حجاب و عفاف هست و لوازم و تجهیزاتی که مورد نیاز می باشد را تامین کند.

وی در ادامه گفت: به میزان اعتباراتی که تخصیص پیدا می کند استانهایی که به نوعی همکاری ویژه ای خواهند داشت و افزون بر اینکه این توانمندی را دارند، می توانند این فعالیت ها را ساماندهی کنند، میزانی از اعتبار را باید از محل فصل ٥ خود تامین بکنند.

مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص برگزاری هفته قرآن و عترت در استان فارس هم گفت: این رویداد در تکمیل جشن رمضان است بدین خاطر که هفته قرآن و عترت جنبه تولیدی محور دارد درحالیکه ما تا ٩ گزینه دارای جشنواره هستیم که حدود ٢٠ مسابقه در بطن این جشنواره ها وجود دارد.

وی از برگزاری جشنواره تجسمی با محوریت نقاشی، نقاشیخط، خوشنویسی، پوستر، عکس، تذهیب و نگارگری خبر داد و افزود: در موضوع هنرهای نمایشی از جمله تئاتر، نمایشنامه نویسی، تئاتر صحنه ای و تعزیه هم مسابقه هایی بدین مناسبت برگزار می شود. این درحالیست که در قالب جشنواره های مناسبتی ویژه ماه مبارک رمضان مسابقه فیلم کوتاه، انیمیشن و در کنار آن فیلمنامه نویسی هم قرار می گیرد.

امیرنیا در زمینه قرائت و حفظ قرآن کریم هم از برگزاری ٦ مسابقه خبر داد و گفت: از جمله این مسابقه ها، حفظ کل قرآن مجید میان برادران و خواهران قاری است که افزون بر آن مسابقه قرآنی بخش حفظ جزء یک تا پنج قرار می گیرد.

وی از سویی به برگزاری مسابقه هایی با موضوع جزء های ١٠ تا ٢٠ و ٢٠ تا ٣٠ قرآن کریم اشاره کرد و افزود: موضوع مسابقه های مقاله و شعر هم از جمله برنامه های طراحی شده بدین مناسبت است که در کنار آن در حال تعریف مسابقه های هنرهای سنتی و صنایع دستی هم می باشیم.

مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت پایان نامه هایی که با موضوع قرآن و عترت در ٢ سال گذشته نگارش شده اند خبر داد و افزود: پایان نامه های دانشجویی پس از گردآوری به مسابقه گذاشته می شوند.

یادواره شهدای قرآنی در سومین حرم

در همین رابطه مهدی احمدی رئیس گروه قرآن و عترت اداراه کل فرهنگ و ارشاد فارس نیز از برگزاری یادواره شهدای قرآنی را از دیگر برنامه های هفته قرآن و عترت برشمرد و افزود: تعدادی از شهدا که در زمان حیات شریف خویش فعالیت های قرآنی داشتند که برخی شناسایی شدند که مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

وی به موضوع تقدیر از فعالان قرآنی هم اشاره کرد و گفت: در تمامی برنامه هایی که با عنوان هفته قرآن و عترت برگزار شده تلاش کردیم از فعالان قرآنی به واسطه اینکه می تواند افراد جدیدی به جمع آنان افزوده شود مورد تقدیر خواهند گرفت.

احمدی برنامه اختتامیه برنامه های هفته قرآن و عترت را برشمرد و گفت: مهمترین هدف هفته قرآن و عترت در استان فارس افزون بر فعالیت های این چنینی، وحدت میان شیعه و سنی است زیرا در این نقطه از کشور بر اساس جمعیتی که وجود دارد وحدت میان شیعیان و اهل سنت حایز اهمیت است. این در حالیست که هم افزایی هم دیگر موضوعی است که دارای اهمیت بوده چراکه دستگاه ها و سازمان های مختلف در کنار یکدیگر می توانند کار ذاتی خود را انجام دهند در حالیکه به عنوان مشارکت در قالب یک ستاد برگزاری هفته قرآن و عترت برنامه های خویش را در این ٧ روز رونمایی کنند.

رئیس گروه قرآن و عترت اداراه کل فرهنگ و ارشاد فارس درخصوص جشنواره ملی هنرهای نمایشی «آیات» هم عنوان کرد: برای این جشنواره آنچه در نظر گرفته شده برگزاری دوسالانه این رویداد قرآنی است.


گزارش تصویری: