جشنواره آیات فارس

فراخوان جشنواره نمایش قرآنی آیات منتشر شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در اهداف این جشنواره ترویج و گسترش قرآن و عترت (ع)در حوزه هنرهای نمایشی، شناسایی ظرفیت‌های نمایشی در حوزه قران و عترت، تشویق  در جهت خلق و ارائه آثاری با مضامین قرآنی و اهل‌بیت«ع»، ایجاد زمینه و بستری برای اجراهای نمایشی در حوزه قرآن، حمایت از هنرمندان و پدیدآورندگان نمایش‌های قرآنی، ایجاد شرایط و فضای مناسب به‌منظور تولید و ارائه نمایش‌های دینی، بازخوانی هویت دینی و قرآنی در بهره‌گیری از هنر نمایش و استفاده صحیح از عناصر دراماتیک و نمایشی و دوری از شعادزدگی و نگاه کلیشه ای به تعالیم قرآنی و سیره اهل بیت(ع)گنجانده شده است.
این در حالیست که موضوعات جشنواره یادشده، اندیشه و سیره ائمه معصومین(ع) و زندگانی ایشان، جایگاه نماز در اندیشه ایمه معصومین(ع)، استفاده از قصص و آیات و روایات قرآنی در آثار نمایشی با نگاهی نو و خلاقانه با تأکید بر سبک زندگی، توجه به قصص قرآنی وعترتی، توضیح و تفسیر آیات و روایات و سیره اهل‌بیت(ع)، در گستره اجتماعی، شهدای مدافع حرم – به اجرا در آوردن چهره منفور افراطی گری و خشونت، زندگی وسیره شخصیت های قرآنی و حجاب و عفاف ، امر به معرف و نهی از منکر ،  راستگویی و مثبت اندیشی، صلح و دوستی و مهربانی می باشد؛ جشنواره نمایش قرآنی آیات دارای موضوع ویژه ای با عنوان سوره واقعه است.
از سوی برگزارکنندگان بخش‌های جشنواره هم اعلام شده که در تئاتر صحنه‌ای عنوان شده، بخش تئاتر صحنه‌ای برای نمایش‌های موضوعی و به شکل رقابتی برگزار می‌شود؛ در این بخش حداکثر ٦ اثر در بخش صحنه‌ای انتخاب و اجرا خواهد شد و تعیین زمان و مکان اجرا بر عهده ستاد برگزاری خواهد بود. این در حالیست که به آثار برگزیده این بخش در مرحله نهایی حداکثر تا سقف ١٠ میلیون ریال(به تشخیص هیئت داوری) کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد.
همچنین بخش تئاتر خیابانی این جشنواره شامل نمایش‌های میدانی(تئاتر خیابانی، تئاتر محیطی) خواهد بود؛ در این بخش حداکثر ٨ نمایش(به انتخاب هیئت گزینش) به مرحله نهایی راه پیدا خواهد کرد.
در بخش تئاتر خیابانی به آثار برگزیده مرحله نهایی حداکثر تا سقف ١٠ میلیون ریال(به تشخیص هیئت‌داوران)کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد؛ بخش تئاتر خیابانی به‌صورت رقابتی برگزار خواهد شد.
در بخش تئاتر عروسکی(صحنه ای) جشنواره نمایش قرآنی آیات، ستاد برگزاری جشنواره پذیرای طرح و ایده های اجرایی بر اساس شیوه های گوناگون نمایش عروسکی خواهد بود از این رو، متقاضیان ضروری است نمایشنامه یا طرح نمایشی، ایده اجرایی، طرح عروسکها و اسکیس صحنه مد نظر خود را به همراه سوابق هنری مرتبط با نمایش عروسکی(گروه وکارگردان)جهت ارزیابی به دبیرخانه جشنواره ارائه نمایند. از میان آثار متقاضی، تا سقف ٦ اثر نمایشی بر اساس نظر هیات انتخاب، به جشنواره راه پیدا خواهند کرد. این در حالیست که تا سقف یک میلیون تومان به گروه های منتخب این بخش کمک هزینه تولید اثر پرداخت می شود.دبیرخانه جشنواره نمایش قرآنی آیات شرایط و مقررات عمومی جشنواره را هم گوشزد و اعلام کرده که در بخشی از آن اشاره می کند:  نوآوری و خلاقیت در نوع نگاه به مضامین قرآنی و تلاش برای معاصر سازی مفاهیم و شکل اجرا در اولویت هیئت انتخاب و داوری خواهد بود، هر هنرمند میتواند با ارائه حداکثر دو اثر متقاضی حضور در جشنواره باشد. بدیهی است ، تنها یک نمایش از هر کارگردان امکان حضور در مرحله نهایی(تمام بخشها)را خواهد داشت، مجوز کتبی نویسنده یا ناشر برای اجراهای نمایشی ضروری است، هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص اجرای نمایش‌ها بر عهده ستاد برگزاری جشنواره خواهد بود، تجهیزات و امکانات موردنیاز نمایش‌ها بر عهده گروه‌ها است.بدیهی است شورای برگزاری جشنواره در حدود داشته های خود نسبت به همکاری با گروه ها در زمینه تهیه و تامین موارد مورد نیاز اقدام خواهد کرد، به برگزیدگان بخش‌های نمایش صحنه‌ای، نمایش خیابانی، نمایش عروسکی ،دیپلم و لوح و  جوایز نقدی اهدا خواهد شد، برای گروه هایی که آثارشان به بخش مسابقه راه می یابد، گواهی شرکت صادر خواهد شد و به تشخیص شورای داوری آثار برگزیده جشنواره جهت اجرای عموم در سالن‌های وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس معرفی می‌شود.
آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره نمایش قرآنی آیات ١٠ دی ماه امسال می باشد که اعلام نظر به ٢٠ دی ماه موکول شده و زمان برگزاری این رویداد قرآنی و هنری بهمن ماه ١٣٩٦ است.

گزارش تصویری: